Поради есперта: де медзакладам знайти джерела фінансування

Поради есперта: де медзакладам знайти джерела фінансування

11 Квітень 2020

Складні умови, що виникли у зв’язку з поширенням COVID-19, поставили в скрутне становище багато медичних установ. Вони мають не тільки додатково оплачувати працю лікарів та медичного персоналу, а й нести додаткові витрати на засоби індивідуального захисту та дезінфекції, закупівлю витратних матеріалів та додаткового обладнання.

 

Зрозуміло, що такі витрати не були закладені до бюджету лікарень. Тому виникає необхідність пошуку додаткових джерел фінансування.

 

Де медзакладам знайти джерела фінансування, – розповіла керуюча партнерка юридичної компанії ILF Тетяна Гавриш, експертка Проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді»

 

Наразі багато підприємств та фізичних осіб-підприємців намагається допомогти медичним закладам грошима та обладнанням. Та не треба забувати, що власниками лікарень є відповідні територіальні громади.

 

Відповідно до статті 32 закону «Про місцеве самоврядування в Україні», до владних повноважень виконавчих органів місцевих, селищних та сільських рад належить управління, матеріально-технічне та фінансове забезпечення закладів охорони здоров’я.

 

Статті 89, 90 та 91 Бюджетного кодексу України надають право органам місцевого самоврядування виділяти кошти з обласних, районних, місцевих, селищних та інших бюджетів на програми підтримки медичних закладів.

Для надання додаткового фінансового чи матеріально-технічного забезпечення органи місцевого самоврядування можуть скористатися програмно-цільовим методом бюджетного фінансування. Процедура будується в такий спосіб:

 

 • Виявлення та розрахунок потреб медичного закладу в засобах індивідуального захисту, медичних виробах, засобах дезінфекції, витратах на доплати для медичних та інших працівників тощо.

  Наразі не всі лікарні забезпечені необхідним, зокрема, масками, рукавичками та іншими засобами індивідуального захисту. Підтвердженням цього є збільшення випадків захворюваності серед лікарів. Потреба в таких засобах зростає одночасно зі збільшенням кількості пацієнтів, хворих на коронавірус.
 •  

 • Підготовка проєкту програми підтримки медзакладу та проєктів рішень щодо змін у бюджеті територіальної громади. За такою програмою медичний заклад отримає бюджетні кошти та проведе необхідні процедури закупівлі.
 •  

 • Оприлюднення проєктів документів у порядку, визначеному регламентом відповідної ради.
 •  

 • Формування порядку денного та скликання позачергової сесії депутатів для розгляду проєктів рішень та програми підтримки медзакладу в порядку, визначеному регламентом відповідної ради.
 •  

 • Затвердження відповідної програми на сесії та забезпечення її подальшого виконання.

 

Отримавши гроші, лікарні матимуть можливість закупити матеріали та обладнання, необхідні для якісної роботи, надати матеріальні стимули для медичних працівників.