Почути один одного: як налагодити ефективну комунікацію з пацієнтом

Почути один одного: як налагодити ефективну комунікацію з пацієнтом

14 Січень 2020

Ми живемо у добу неймовірних проривів, винаходів, нових методів у медицині. Завдяки їм значно розширились можливості лікування хвороб, що донедавна ще вважались вироком. І при всіх цих інноваціях успіх лікування конкретної людини великою мірою залежить від ефективної комунікації з лікарем.

 

Чотири кити, на яких стоїть успішна комунікація між лікарем і пацієнтом, – це підтримка, повага, розуміння і співчуття. Без них неможливі хороші стосунки загалом між людьми, а тим більше в терапевтичному процесі.

 

Пацієнту важливо відчувати підтримку від свого лікаря, його небайдужість і бажання допомогти. Підтримка, не тільки від лікаря, а й від рідних, друзів, колег, дає пацієнту відчуття надійного тилу за спиною і бажання брати активну участь у видужанні.

 

Кожна людина унікальна і повага до цієї унікальності, до особистості пацієнта, стає запорукою успішного спілкування та лікування. Варто нагадати і про повагу до почуттів пацієнта. Фраза лікаря: «Та що ви тут розпереживались, ви ще не бачили справжніх проблем» – може відбити бажання надалі спілкуватись із лікарем, а то й зовсім відмовитись від лікування. І як не сумно, в пацієнтських групах подібні історії – не рідкість.

 

Розуміння виявляється в активному зацікавленні історією пацієнта. Уважний погляд, уточнюючі фрази і навіть просте «Я вас розумію» значно полегшують спілкування, сприяють щирості, довірливості і в підсумку – хорошому результату лікування. Пацієнт потребує, щоб його не тільки вислухали, а й почули. До речі, агресивна поведінка хворих часто зумовлена саме переконанням у тому, що їх не хочуть почути, зрозуміти, що лікарям взагалі байдуже до їхніх проблем. Спокійна доброзичлива розмова в такому разі помагає загасити полум’я конфлікту.

 

І звісно, вміння поставити себе на місце пацієнта, подивитись на світ його очима, відчути його страх і надію. Все це виявляється у співчутті. Вислухати, покласти руку на плече або просто побути поруч кілька хвилин – ці прості дії можуть допомогти встановити глибокі довірливі стосунки із пацієнтом.

 

Комунікаційні «фішки» для лікаря

Існує кілька ефективних комунікаційних засобів, які допомагають налагодити спілкування з пацієнтами:

1) звертання на ім’я;

2) доброзичлива усмішка;

3) міміка і жести, що вказують на зацікавленість і приязнь;

4) підбадьорюючі фрази;

5) уважне вислуховування пацієнта;

6) тактовність;

7) проста, зрозуміла пацієнту мова.

 

 

Джерело