Керівник КНП: нові правила та оплата праці

Керівник КНП: нові правила та оплата праці

16 Вересень 2019

Чутливою темою для керівників медичних закладів є оплата їхньої праці.  Раніше в типовій формі контракту керівника оплата праці була прив’язана до єдиної тарифної сітки. Обов’язки та права за цим контрактом залишалися такими ж, як у керівника бюджетної установи, не дивлячись на те, що медзаклад автономізувався і став працювати вже як медичне комунальне неприбуткове підприємство (КНП). 


21 серпня 2019 року Уряд приняв Постанову, якою затверджено Порядок укладення контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров’я та нову типову форму контракту з керівниками вже автономізованих медзакладів


Ознайомитись з текстом постанови можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/792-2019-%D0%BF


Що змінилося?


Раніше типова форма була одна, наразі їх дві. Одна – для керівників ЗОЗ у формі установ – вона принципово не змінилася. 

Друга – для керівників ЗОЗ у формі підприємств. Цю типову форму контракту приведено у відповідність із вимогами вже реформованої системи охорони здоров’я. В її тексті з’явилися нові обов’язки керівника, що стосуються:

  • належного виконання зобов’язань за договором про медичне обслуговування,
  • організації належного, доступного та кваліфікованого медичного обслуговування;
  • організації дотримання прав пацієнта, у тому числі права на лікарську таємницю.

Що нового для керівника медичного КНП


1. Керівник медичного КНП тепер зобов’язаний готувати та подавати органу управління фінансовий план та фінансовий звіт.  

Це пов’язано зі зміною організаційно-правової форми закладу на КНП. Раніше до обов’язків керівника ЗОЗ входило: виконувати планові показники діяльності та подавати кошторис. Тобто тепер головний лікар може розпоряджатися доходами ЗОЗ, а не, як раніше, тільки виконувати накази “згори”.

2. Керівник медичного підприємства самостійно призначатиме медичного директора, заступників, головного бухгалтера.

3. Керівник медичного підприємства самостійно визначатиме структуру підприємства, його штатний розпис, інші положення та порядки, що мають системний характер.

4. З контракту виключено деякі додаткові підстави для звільнення керівника медичного КНП. Тепер не будуть прямими підставами для звільнення керівника:

  • неподання органу управління майном квартальної та річної фінансової звітності,

  • передача в оренду майна вартістю більше 100 тисяч гривень

  • укладення договорів підряду на суму, що перевищує 1 млн гривень без отримання письмової згоди органу управління.

    Раніше керівник ЗОЗ міг бути за це звільнений.

    5. Разом з тим, за новим контрактом, керівник буде відшкодовувати збитки, завдані підприємству з його вини. 


Нові правила оплати праці керівника медичного КНП


Змінилися і умови оплати праці керівників медичних підприємств. Прибрали положення про те, що посадовий оклад керівника визначається відповідно до єдиної тарифної сітки. Тарифна сітка не є обов’язковою для медзакладів у формі КНП. Тепер розмір окладу визначається фіксованою сумою у тексті самого контракту.

Виникає питання, а на що ж опиратися під час визначення посадового окладу,  як потім посадовий оклад індексувати і тд?

Як варіант можна орієнтуватися на Постанову КМУ № 859, якою закріплені положення щодо визначення розміру окладів для керівників. Може бути два варіанти закріплення – фіксована сума, або закріплення формули – наприклад 8 мінімальних окладів лікаря медичного закладу тощо.

Що стосується додаткової частини заробітної плати, то вона визначається відповідно до законодавства. Тут також можна орієнтуватися на Постанову КМУ № 859. Розмір же премії повинен бути визначений в положенні про преміювання і погоджений з органом управління.

 


Чи можуть керівники медичних КНП, які зараз працюють за старою формою контракту, розраховувати на покращення умов роботи, які пропонує новий типовий контракт?


Відповідь – так. Адже відповідна Постанова КМУ вже набула чинності. А значить, керівники можуть вимагати від органів управління, щоб ті  внесли зміни до їхніх чинних контрактів та привели їх у відповідність із типовою формою. Тобто власник (зазвичай це місцева рада), який в цій ситуації є роботодавцем, повинен внести зміни до контракту, виклавши його в новій редакції. Якщо роботодавець відмовляється це робити, керівник медичного КНП має право наполягати на своїх вимогах, в тому числі, звернувшись до суду.

 

Джерело: ilf-ua.com